49901-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning, byggledning och entreprenadbesiktningar
Referensnummer: ABV 2020/0031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nodra AB avser att ingå ramavtal för konsulttjänster avseende projektledning, byggledning och entreprenadbesiktningar. Konsulten ska ingå ramavtal i ett eller flera avtalsområden specificerat nedan det är ej tvingande att lämna anbud på samtliga områden utan anbudsgivaren kan lämna på ett eller flera:
— Projektledning
— Byggledning
— Besiktningar Mark och VA
— Besiktningar Bygg, el och processanläggningar
För sådana avrop ska bland annat dessa administrativa föreskrifter äga tillämpning. Övriga kontraktshandlingar och deras inbördes rangordning framgår av avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänster inom Projektledning, byggledning och entreprenadbesiktningar.