499056-2019 - ResultatSverige-Nyköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Livsmedel
Referensnummer: KK19/157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende köp och successiva leveranser av livsmedel, främst till Kommunens storkök inom skola/förskola och omsorg samt i viss omfattning till andra verksamheter inom kommunen.
Värdet av upphandlingen, baserat på tidigare årsförbrukning och uppgifter från nuvarande och tidigare måltidsentreprenörer beräknas uppgå till ca 40 MSEK exklusive moms per år fördelat enligt följande på de tre anbudområdena:
Ungefärlig årsvolym
• Område 1 Huvudgrossist 35 MSEK
• Område 2 Korv & Påläggschark 4 MSEK
• Område 3 Läsk & Lättöl 1 MSEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvudgrossist
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Korv & Påläggschark
Del nr: 2
Läsk & Lättöl
Del nr: 3