49906-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter-2.
Referensnummer: UH-2016-218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av kyld mat, bikomponenter samt varor till kommunala verksamheter t.ex. förskola, skola, äldre- och särskilt boende samt varm mat levereras till enheter som saknar egna uppvärmningsmöjligheter. Avser även levererans till kunder utanför kommunal verksamhet. Maten skall levereras till varje enhets mottagningskök eller anvisad plats enligt önskemål.
Vår förfrågan avser transport under totalt ca 250 vardagar/år. Dock minskar antalet leveransställen och även mängden av gods till flera enheter från midsommar fram till i mitten på augusti månad samt vid lov.
Det kommer även att uppstå behov av extra körningar utöver turerna som finns beskrivna i underlaget. Exempelvis om det blir något fel i leveransen, att det saknas portioner/matlåder, eller om kommunen ordnar en lunch på en av kommunens förvaltningar.
Mer information finns i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tur 1-3
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tur 4-6
Del nr: 2