Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Farsta Skarpnäck 2021, vinterväghållning och barmarksrenhållning
Referensnummer: T2020-01590
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret anlitar leverantörer för utförandet av gatudriften. Gatudrift avser åtgärder för att hålla stadens gatumark samt cykel- och gångbanor rena och farbara oavsett säsong och väderlek. Staden är uppdelad i elva geografiska kontraktsområden som upphandlas var för sig. Uppdraget avser barmarksrenhållning och vinterväghållning i stadsdelarna Farsta och Skarpnäck
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen