499091-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för ekonomihantering
Referensnummer: SU FV-2.2.2-3632-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning av en extern tjänst i form av en helhetslösning för Ekonomi, E-handel samt Budget och prognos. Tjänsten ska integreras på ett sådant sätt att den tillsammans med andra kringliggande system utgör ett sammanhängande systemlandskap som verkar för att uppnå SU:s mål, se mer https://www.su.se/om-universitetet/strategier/universitetets-strategier-en-fyra%C3%A5rig-f%C3%A4rdplan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48443000 Programvara för redovisning, 48517000 IT-programvara, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212442 Programvaruutvecklingstjänster för finansiella system, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen