499171-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - El
Referensnummer: 049/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser elinstallationsarbeten i lågspänningsanläggningar och/eller ställverksarbeten i driftsatta låg- och högspänningsställverk, elarbeten, felsökning, reparationer, service och underhåll inom kraft-, belysnings-, värmesystems- och automationsanläggningar m.m. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Avrop
Uppdrag avropas enligt rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning (FKU).
Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann:
1 SEK - 600 000 SEK
Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann:
600 001 SEK - 2 500 000 SEK
För uppdrag överstigande 2 500 000 SEK har beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.