499177-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom byggprojektledning, byggledning m.m - ramavtal
Referensnummer: 20/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för att tillgodose beställarens löpande av behov konsulttjänster inom byggprojektledning, projekteringsledning, byggledning, byggarbetsmiljösamordnare BAS P/U och kontrollansvarig enligt PBL, KA utöver det som utföres med egen personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska tillgodose beställarens löpande behov av nedanstående funktioner vid totalentreprenader och utförandeentreprenader av nyproduktions-, underhålls- tillbyggnads- och ombyggnadsprojekt med inriktning på hyresbostäder, äldreboenden, kommersiell verksamhet eller samhällsfunktioner. Beställaren ska kunna avropa tjänster som är anpassade för det specifika behovet.
Konsult ska kunna bistå med följande funktioner:
Byggprojektledning
Projekteringsledning
Byggledning
Byggarbetsmiljösamordnare, BAS-P/U
Kontrollansvarig enligt PBL, KA N/K