499182-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för markarbeten på totalentreprenad
Referensnummer: KS18.1072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen omfattar markarbete såsom asfaltering inklusive förarbete, dränering och övrigt markarbete så som t.ex. montering och nedgrävning av lekutrustning, plattläggning, leverans och utläggning av fallskyddsmaterial, mindre snickeri i samband med markarbete att utföras på löpande räkning efter avrop. Avropsberättigade från ramavtalet är Lerums kommun och Aktiebolaget Aspenäs Villastad. För denna kategori avser UM att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen omfattar markarbete såsom asfaltering inklusive förarbete, dränering och övrigt markarbete så som tex montering och nedgrävning av lekutrustning, plattläggning, leverans och utläggning av fallskyddsmaterial, mindre snickeri i samband med markarbete att utföras på löpande räkning efter avrop. Avropsberättigade från ramavtalet är Lerums kommun och Aktiebolaget Aspenäs Villastad. För denna kategori avser UM att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.