Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt-och Byggledartjänster
Referensnummer: 18/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avrop av konsultuppdrag som projekt- och byggledare för hela eller delar av de byggprocesser som Västerviks Bostads AB kommer att vara del av under avtalsperioden. Uppdragen kan avse projekt- och byggledaruppdrag av såväl om- och tillbyggnadsprojekt som nybyggnation. Uppdragen kommer att avse såväl större som mindre projekt, vilket innebär att Beställarens organisation för projekten kommer att variera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen