499256-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidshyra fordon lokalt
Referensnummer: 2020-080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av korttidshyra fordon lokalt åt Kiruna- Gällivare- Pajala- Jokkmokks kommuner samt Tekniska Verken i Kiruna AB, Kirunabostäder AB, Top Bostäder AB, Gällivare Energi AB, Matlaget i Gällivare AB, Dundret Gällivare Fjällanläggning AB, Jokkmokks Värmeverk AB, Jokkmokkshus AB och Lapplands Kommunalförbund.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds Ni att lämna anbud på rubricerad förfrågan i enlighet med angivna villkor i detta förfrågningsunderlag. Lapplands Kommunalförbund, nedan kallad Köparen, genomför en samordnad ramavtalsupphandling av korttidshyra fordon lokalt.Syftet med upphandlingen är att täcka upphandlande myndigheters/bolags behov av korttidshyra av fordon på uppgivna orter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar
II.2.4.
Upphandlingssamordning mellan kommunerna/bolagen i Kiruna, Gällivare, Pajala och Jokkmokk samt Lapplands Kommunalförbund innebär att upphandlingen görs gemensamt och att upphandlingssamordningen utför det praktiska arbetet. Varje enskild kommun/bolag är dock en upphandlande myndighet/bolag och fattar beslut och tecknar sina egna avtal.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter/bolag som ingår i denna upphandling är: -Kiruna kommun -Tekniska Verken i Kiruna AB -Kirunabostäder AB -Gällivare kommun -Top Bostäder AB -Gällivare Energi AB -Matlaget i Gällivare AB -Dundret Gällivare Fjällanläggning AB -Pajala kommun -Jokkmokks kommun -Jokkmokks Värmeverk AB -Jokkmokkshus AB -Lapplands Kommunalförbund (Kiruna, Gällivare, Pajala, Jokkmokk)
Upprättat ramavtal ska kunna nyttjas av samtliga till respektive kommun hörande och under avtalsperioden tillkommande förvaltningar, verksamheter och bolag.
Denna upphandling avser ramavtal på korttidshyra fordon lokalt för Lapplands Kommunalförbund i orterna Kiruna, Gällivare, Pajala och Jokkmokk samt Kiruna-, Gällivare-, Pajala- och Jokkmokks kommuner inklusive tillhörande bolag. Aktuella orter med respektive myndighet där under:Gällivare:Gällivare Kommun, Top Bostäder AB, Gällivare Energi AB, Matlaget i Gällivare AB, Dundret Gällivare Fjällanläggning AB, Lapplands Kommunalförbund.
Kiruna:Kiruna Kommun, Tekniska Verken i Kiruna AB, Kirunabostäder AB, Lapplands Kommunalförbund.
Jokkmokk:Jokkmokks kommun, Jokkmokks Värmeverk AB, Jokkmokkshus AB, Lapplands Kommunalförbund. Pajala:Pajala kommun, Lapplands Kommunalförbund.
Nyttjandet av korttidshyra är ett komplement till de upphandlande myndigheternas egna fordon i de flesta fall. För hyrestid överstigande tre månader förbehåller sig upphandlande myndigheter rätten att göra separat upphandling.
Upphandlingen omfattar korttidshyra av följande fordonsklasser:
— Liten (t.ex. Renault Clio, Skoda Fabia, VW Polo)
— Mellan (t.ex. Volvo V40, Audi A4, VW Golf)
— Stor (t.ex. Volvo S60, Skoda Octavia, VW Passat,)
— Minibuss (6-9 passagerare t.ex. VW Transporter, Toyota Hiace, Renault Traffic)
— Skåpbil (mellan 3-14m3)
— Lätt lastbil (för B-körkort)
Envägshyra skall kunna tillämpas. Anbudsgivaren ska ange eventuell extra kostnad för envägshyra under punkt 5.4 Pris.
UPPSKATTAD VOLYM
Det totala antalet inhyrningar under avtalstiden beräknas vara cirka 3200.
Antalet inhyrningar per ort och år:
Gällivare 258 Kiruna 226 Jokkmokk 250 Pajala 60
De angivna volymerna är beräknade årsförbrukningar och kan komma att över- eller underskridas. Volymer kan komma att förändras under avtalstid på grund av politiska beslut och organisationsförändringar. Med anledning av detta förbehåller sig köparen rätten att revidera fördelningen av volymer i takt med förändringarna.
Antagen/antagna anbudsgivare är skyldig att leverera det verkliga behovet till i anbudet offererade villkor.