499349-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårdavtal Koloskopi
Referensnummer: RS220456
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar koloskopi, koloskopi inklusive PAD samt koloskopi innefattande mer avancerad polypektomi.
Åtagandet innebär att Leverantören har ett helhetsansvar avseende bemanning och utförande av vårdtjänsten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121000 Läkarmottagningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ofullständig undersökning
Koloskopi omfattar undersökning av hela tjocktarmen. Vid blödning och kolitfrågeställning utan fynd i kolon ska även distala tunntarmen undersökas. En tränad undersökare kan undersöka hela tjocktarmen och distala 20 cm av tunntarmen i 95 % av fallen om inte stenos föreligger.
Vid utredning av blödning kan kolon behöva undersökas med datortomografi. Finns det en överenskommelse med röntgenavdelning som kan utföra datortomografi av kolon ska detta redovisas i anbudet eller senast vid driftstart. Region Halland kan efter dialog med Leverantören stå för den extra röntgenkostanden.
Ofullständiga koloskopier ska registreras i ett IT-system med angivelse av vem som utfört undersökningen. Ligger andelen fullständiga koloskopier under 90 % (ej medräknat stenosfall) finns ett kvalitetsproblem som ska åtgärdas med utbildning.