2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dykerifartyg
Beskrivning: Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM) har för avsikt att upphandla ett dykerifartyg till sin marinarkeologiska verksamhet.
Intern identifierare: 2.4-2024-1393
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Verksamheten är beroende av dykfartyget till verksamhetens högsäsong som börjar från och med april 2025. Leveranstiden för de här fartygen är minst 6 månader. Myndigheten har tidigare under 2024 påbörjat och genomfört en upphandling av dykerifartyget men tvingades avbryta upphandlingen på grund av att en anbudsgivare inte var godkänd och att den kvarvarande hade ett pris långt över myndighetens budget för aktuellt dykfartyg. Ett tidigare ramavtal för hyra av dykerifartyg har också löpt ut och nytt avtal har inte upphandlats eftersom man istället avsåg upphandla ett eget dykfartyg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
Ytterligare klassificering (cpv): 34513000 Fiskefartyg, räddningsfartyg och andra specialfartyg, 34513350 Dykfartyg, 35513200 Hjälpfartyg för forskning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på Leverantören