499495-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Bjuv 3:3 Gata, Va och Belysning.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyanläggning gata inkl belysning, VA och fördröjningsmagasin inom Bjuv 3:3.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet ligger inom exploateringsområde, Bjuv 3:3, vid vattentornet i Bjuv. Exploateringsområdet omfattar bostadsrätter samt fristående villor.
Projektet är beläget mellan kyrkvägen och idrottsvägen och omfattar nyanläggning av gata inklusive belysning och VA samt fördröjningsmagasin.
Längden på gatorna omfattar ca 250 meter. I första skede anläggs byggator, belysning, VA och fördröjningsmagasin. När byggnationen av husen är klara ska gatorna färdigställas med slitlager.
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.