Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för ombyggnad, fastighetsunderhåll och installationer EL, Mark, VS (avropsvärde 0-10 miljoner).
Referensnummer: UPPH2017-0380-0382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtalskontrakt för ombyggnadsarbeten, fastighetsunderhåll och installationer inom 3 olika avtalskategorier med avropsvärde från 0 kr upp till 10 000 000 kr.
Region Uppsala har för avsikt att maximalt teckna avtal med 3 entreprenörer inom resp. geografiskt område (1.Uppsala och 2.Enköping) inom avtalskategorierna. Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ena eller båda de geografiska områdena, se AFC/D.1.
UPPH2017-0380 EL.
UPPH2017-0381 Mark.
UPPH2017-0382 VS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45236000 Markanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen