499498-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för ombyggnad, fastighetsunderhåll och installationer övriga hantverkare (avropsvärde 0-2 miljoner).
Referensnummer: UPPH2017-0383-0391 0395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtalskontrakt inom 10 olika avtalskategorier med avropsvärde från 0 kr upp till 2000 000 kr.
Region Uppsala har för avsikt att maximalt teckna avtal med 3 entreprenörer inom resp. geografiskt område (1.Uppsala och 2.Enköing) inom avtalskategorierna.
UPPH2017-0383 Bygg, -0384 Fuktsanering och rivning, -0385 Fönster och glas, -0386 Hiss, -0387 Kyla och ventilation, -0388 Mur och puts, -0389 Platt, golv och kakel, -0390 Plåt och tak, -0391 Port och dörr, -0395 undertak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421146 Montering av undertak, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45441000 Glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UPPH2017-0383 Bygg, -0384 Fuktsanering och rivning, -0385 Fönster och glas, -0386 Hiss, -0387 Kyla och ventilation, -0388 Mur och puts, -0389 Platt, golv och kakel, -0390 Plåt och tak, -0391 Port och dörr, -0395 Undertak.