4995-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulter för systemutveckling och systemförvaltning inom kapitalförvaltning
Referensnummer: 2.7.5-9114-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulter systemutveckling och systemförvaltning inom kapitalförvaltning.
Uppdrag inom ramavtalet
Uppdragen kommer i huvudsak att avse följande:
Uppsättning, drift, systemstöd och flödeshantering i SimCorp Dimension och relaterade system
Utveckling inom Kapitalförvaltningens verksamhet avseende system och processer
Systemintegrationer mellan ovanstående system
Projektledning av uppdrag inom ovanstående områden
Utbildning inom ovanstående system
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66131000 Tjänster avseende värdepappershandel, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72266000 Programkonsulttjänster, 79910000 Kapitalförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal konsulter systemutveckling och systemförvaltning inom kapitalförvaltning