Typ av upphandlande myndighet Annan typ: allmännyttigt bostadsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IMD-produkter
Referensnummer: 22-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38421100 Vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett riksavtal, bestående av flera anbudområden inom IMD-produkter och tjänster:
Mätdon för el- vatten-, värme och temperaturmätning,
Insamlingsenheter för mätdon och centralt system för mätvärden.
HBV utökar produktportföljen med två nya standarder, NB-IoT samt LORA, dessa standarder möjliggör IoT-funktioner samt mätinsamling. Två nya anbudsområden har även lagts till: fjärravläsning av analog huvudvattenmätare med tillhörande databastjänst samt 3D-kamera för brunnsinspektion
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38424000 Mät- och reglerutrustning, 38551000 Energimätare, 38554000 Elmätare, 38600000 Optiska instrument, 38931000 Temperatur- och luftfuktighetsmätare, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen