499582-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: UH-2019-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
SigtunaHem är i behov av ett nytt fastighets-/affärssystem som kan hantera bl.a. ekonomi-, uthyrning, marknad, ärendehantering och teknisk förvaltning. Vidare ska lösningen kunna kommunicera med webblösningar som t.ex. MinaSidor som en naturlig plats för interaktionen med t.ex. hyresgästerna.
Systemet ska vara anpassat att ha full funktion i alla digitala enheter, även i smartphone och läsplatta, vilket är viktigt för både hyresgäster och medarbetare.
Integrationer måste kunna göras till andra system via t.ex. fasta APIer.
En kontinuerlig utveckling/uppdatering av systemet måste ske och det måste vara möjligt att ändra och anpassa systemet utefter de förändringar som sker i omvärlden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72222300 IT-tjänster, 72224100 Planering av systemimplementation, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SigtunaHem är i behov av ett nytt fastighets-/affärssystem som kan hantera bl.a. ekonomi-, uthyrning, marknad, ärendehantering och teknisk förvaltning. Vidare ska Lösningen kunna kommunicera med webblösningar som t.ex. MinaSidor som en naturlig plats för interaktionen med t.ex. hyresgästerna.