499584-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Vägutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och utställning av trafikavstängning samt upprättande av TA-plan
Referensnummer: Tn 3258/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34920000 Vägutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att sluta avtal med 3 - 4 leverantörer inom följande delområden:
A: TA-planer
B: Hyra och uppställning av trafikavstängning
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Syftet med denna upphandling är att sluta ramavtal med 4 leverantörer inom följande områden: A: TA-planer, B: Hyra och uppställning av trafikavstängning, Örebro kommun kan i vissa fall tillhandahålla TA-plan.
Avtalstiden pågår under fyra (4) år från avtalets tecknande med möjlighet för upphandlande myndighet att tidigast efter två (2) år säga upp avtalet med minst sex (6) månaders varsel.
Vid uppdrag där värdet beräknas understiga 500 000 SEK/ uppdrag tillämpas rangordning enligt LOU 7 kap 6§.
Ramavtal kommer att tecknas med 4 leverantörer i rangordning.
Vid uppdrag där värdet per objekt beräknas överstiga 500 000 SEK/uppdrag tillämpas LOU 7 kap 9§, förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 44512600 Redskap för vägarbeten, 45233140 Vägarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning avseende upprättande av TA-planer samt hyra och utställning av trafikavstängning
Örebro kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud gällande avtal avseende upprättande av TA-planer samt hyra och utställning av trafikavstängning.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse upphandlingens omfattning
Volymen avrop uppskattas totalt motsvara ca 8 MSEK/år.
Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhetsförändringar m.m. som kan påverka behovet och volymerna.
Ramavtal kommer att tecknas med 4 leverantörer i rangordning. Rangordningen innebär att den leverantör som rankas som nummer ett kommer att få samtliga avrop i första hand. Först om denna inte kan leverera kommer avropet gå vidare till leverantör rankad som nummer 2 och därefter nummer 3 osv.