499710-2021 - ÄndringSverige-Uppsala: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygienpapper och plastprodukter
Referensnummer: UH 2021/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar "hygienpapper och plastprodukter" för leverans till Uppsala universitet. I avtalsområdet ingår bl.a. torkhanddukar, torkrullar och toalettpapper, plastsäckar, sanitetspåsar, servetter samt en del andra produkter som köps i mindre volymer. Den största beställaren av produkter är universitetets lokalvård.