499733-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Superupplösande 3D lattice SIM mikroskop
Referensnummer: V-2021-0660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
ALM (Advanced Light Microscopy) är KTHs infrastruktur för mikroskopi. ALM utvecklar och
tillhandahåller avancerad mikroskopteknik. Detta köp avser två st superupplösande 3D lattice SIM mikroskop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2 st mikroskopsystem med följande egenskaper avses:
• Mikroskopi av levande celler under fysiologiska förhållanden (reglering av temperatur och atmosfär, 37 C och 5% CO2)
• 3D Structured Illumination mikroskopi (3D SIM) med upplösning ner till 60 nm lateralt och 200 nm axiellt
• Avbildning i SIM med upp till 255 bilder/sekund i 512x512 pixels som ger 28 SIM bilder/sekund vid 9 faser
• 3D SMLM / PRILM med lateral upplösning 20 nm, axiell upplösning 50 nm
• Simultan detektion i två våglängdsområden för både SIM och SMLM på två kameror