499736-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Timmer- och snickeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Nyproduktion och reparation av timmerhus, samt byggnadsvård av befintliga trähus, Västerbottens län
Referensnummer: 512-7244-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45422000 Timmer- och snickeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten inrättar ett dynamiskt inköpssystem för nyproduktion, reparation av timmerhus och byggnadsvård av befintliga trähus i Västerbottens län.
Uppdragen syftar till att utveckla och underhålla de byggnader som Länsstyrelsen i Västerbotten förvaltar kopplat till friluftsliv i naturreservat och i anslutning till det statliga ledsystemet. I dagsläget förvaltar Länsstyrelsen ca 50 stugor runt om i länet varav vissa är kulturhistoriskt värdefulla och dessa ska förvaltas med ett hanterverksmässigt sätt.
Efter 30 dagars annonsering av detta DIS kommer länsstyrelsen att annonser ut ett första avrop. Det första avropet kommer att omfatta nyproduktion av en timmerstuga i hantverksmässigt utförande om ca 30 kvm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen