499736-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Landskapsarkitektur – LKF - Konsultramavtal avseende Landskap
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLKF - Konsultramavtal avseende Landskap
BeskrivningLunds Kommuns Fastighets AB (LKF) huvudsakliga uppgift är att erbjuda Lundaborna kvalitativa bostäder till en rimlig kostnad. Totalt äger och förvaltar LKF mer än 11 000 bostadslägenheter och ca 1 500 särskilda boenden. LKF har under de senaste åren haft och har ett mål om att byggstarta mellan 250-300 lägenheter per år, samtidigt som större renoveringar av våra befintliga bostadsområden skall ske kontinuerligt. LKF har utifrån detta ett behov av en bred portfölj av tekniska konsulter.
Intern identifierare24/35
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71420000 Landskapsarkitektur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000