Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal partneringentreprenad (TE)
Referensnummer: RS/230008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för löpande byggentreprenadprojekt inom Region Värmlands fastighetsbestånd.
Syftet är att teckna ett ramavtal med en totalentreprenör för varierade projekt inom hela regionens fastighetsbestånd. Arbetet ska bedrivas som partnering där parterna samarbetar från tidiga skeden (underlag för budgetbeslut) till färdigställt entreprenadprojekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen