2. Förfarande
Förfarande
Titel: Försäkringsmedicinska utredningar Region Sörmland och Region Västmanland
Beskrivning: Region Sörmland och Region Västmanland genomför upphandling avseende ramavtal för försäkringsmedicinska utredningar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Utredningarna ska tillgodose Försäkringskassans behov av fördjupade medicinska underlag för bedömning och beslut i sjukförsäkringsärenden. Denna upphandling består av följande delar: A. Södermanlands län B. Västmanlands län Anbud kan lämnas på en del eller båda delarna. Köparen kommer att teckna avtal med max fyra leverantörer per del. Mottagningen ska vara placerad så att restiden med bil, buss eller tåg från respektive län max uppgår till 2 timmar (restiden beräknas från leverantörens mottagning till respektive länsgräns) under hela avtalstiden. Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, IN-IN19-0109 som löper ut 2025-02-28. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Intern identifierare: IN-IN24-0254
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande (sociala och andra särskilda tjänster) enligt bilaga 2 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del