See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakningstjänster och ordningsvakter
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud i Norrköpings kommuns upphandling ”Bevakningstjänster och ordningsvakter” avseende Norrköpings kommuns m.fl. behov av denna tjänst under nedan angivna ramavtalsperiod. Den upphandlade tjänsten utgörs av två delar; bevakningstjänster och ordningsvakter. Bevakningstjänster kommer att avropas senare än ordningsvakter. Avtalsstarterna för dessa två delar framgår närmare under nedan avsnitt ”1.8 Ramavtalstid” i upphandlingsdokumentet "Upphandlingsföreskrifter". Omfattningen, innehåll, krav och villkor för tjänsten framgår bland annat av bilaga Ramavtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100947:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Från och med avtalsstart har kommunala bolag och andra associationer som ägs av Norrköpings kommun rätt att under ramavtalstiden ansluta sig som avropsberättigade till ramavtalen efter skriftligt samråd med Norrköpings kommun, Upphandlings- och inköpsenheten.