Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system för kommunal vuxenutbildning
Referensnummer: UH-2018-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna Kommun avser att upphandla ett elevadministrativt system för kommunal vuxenutbildning och svenska för invandrare.
Kommunen avser att tilldela kontrakt till en (1) leverantör.
Avtalstiden är tre (3) år med option på 1+1 år
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen