Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Ekologiska fruktlådor
Referensnummer: KS 2023-131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att leverantören åtar sig att efter avrop leverera färsk ekologisk frukt till beställarens alla enheter stora såväl som små inom Bodens kommun.
Åtagandet ska innefatta anskaffning, lagerhållning och leverans till beställarens enheter av färsk- och ekologisk frukt. Den levererade frukten ska vara anpassad i form av fruktlådor för förtäring på de olika enheterna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03222000 Frukt och nötter, 03222111 Bananer, 03222200 Citrusfrukt, 03222220 Apelsiner, 03222322 Päron
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU 6 kap § 12 med riktad inbjudan.
Uppdragets omfattar att leverantören åtar sig att efter avrop leverera färsk ekologisk frukt till beställarens alla enheter stora såväl som små inom Bodens kommun.