500026-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster – Frivillig förhandsinsyn - Support, underhåll och vidareutveckling av det koncerngemensamma ekonomi- och inköpssystemet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrivillig förhandsinsyn - Support, underhåll och vidareutveckling av det koncerngemensamma ekonomi- och inköpssystemet
BeskrivningStockholms stad har ingått avtal med Unit4 AB om support, underhåll och vidareutveckling av Unit4 ERP. Avtalet har ingåtts efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och publicering av ett meddelande om frivillig förhandsinsyn. Grunden för det oannonserade förfarandet är 6 kap. 14 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling. Se även TED-publiceringsnummer 422446-2026.
Föregående meddelande422446-2026
Intern identifierareKS 2026/742
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001