Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Underhåll, support och utveckling, HR-system
Referensnummer: KS 2020/454
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun har genom tidigare tecknat kontrakt rätt att nyttja HR-systemet Personec P med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden.
Support, underhåll och vidareutveckling måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Falkenbergs kommun behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
Avtalet utgör ett underhålls-, support-, utvecklings- och samarbetsavtal vars syfte är att säkerställa att Falkenbergs kommun under avtalstiden kan använda avtalat IT-system på bästa sätt.
I och med detta meddelande om frivillig förhandsinsyn meddelar Falkenbergs kommun sin avsikt att tilldela kontraktet till Visma Enterprise AB. Avtal tecknas tidigast då 10 dagar har gått från det att annonsen publicerats i den europeiska annonsdatabasen TED.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen