Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt Bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externt datanät för överföring av realtidsljud
Referensnummer: SR1915
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31311000 Nätanslutningar
II.1.4.
Kort beskrivning
SR direktsänder ljud mer eller mindre regelbundet från mer än 200 externa produktionsplatser. En majoritet av dessa utgörs av olika idrottsarenor, men i vissa fall även myndighetsbyggnader, bibliotek, lokalredaktioner.
Denna upphandling syftar till att upphandla IP-förbindelser från fasta externa produktionsplatser till SR för att direktsända ljud.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31311000 Nätanslutningar, 32412110 Internetnätverk, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen