Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårdbemanning av läkare, sjuksköterskor och medicinska sekreterare
Referensnummer: RS 2018-05810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för vårdbemanning av läkare, sjuksköterskor och medicinska sekreterare.
Denna upphandling har som mål att genom god kvalitet och ekonomi kunna säkerställa bemanning genom ramavtal med Bemanningsföretag i syftet att säkerställa patientsäkerheten inom VGR.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen