500283-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter och tjänster för arbetsplats
Referensnummer: KS/2022:130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar övergripande produkter och tjänster för arbetsplats inom administration och skola. Användare kommer därför att vara anställda, så som tjänstemän och personal i skola samt elever. Arbetsstationer, mobil utrustning, tillbehör, programvara. Omfattning: Produkter och tjänster för arbetsplats för Solna stads samtliga anställda och elever.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 32250000 Mobiltelefoner, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer, 72250000 System- och stödtjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar övergripande produkter och tjänster för arbetsplats inom administration och skola. Användare kommer därför att vara anställda, så som tjänstemän och personal i skola samt elever. Arbetsstationer, mobil utrustning, tillbehör, programvara. Omfattning: Produkter och tjänster för arbetsplats för Solna stads samtliga anställda och elever
Inbjudan
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Produkter och tjänster för arbetsplats.
Avtalsform
Ramavtal (vidare även benämnt Avtal) kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet.
Avtalet gäller initialt i 48 månader från och med Effektiv leveransdag.
Beställaren har ensidig rätt att säga upp avtalet efter 24 månader med en uppsägningstid om sex (6) månader.
Diarienummer
Stadens diarienummer och upphandlingens referensnummer är: KS/2022:130
Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Sista anbudsdag: 2022-10-09 23:59
Anbud som inte inkommer i tid kommer ej att beaktas.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara giltiga till och med: 2023-06-30.