500285-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Stora containrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Containrar
Referensnummer: RH 2022/0140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613000 Stora containrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds Renhållningsverk, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal av köp av containers.
Denna upphandling ska leda till ett (1) avtal, som tecknas med en (1) leverantör.
Upphandlande myndighet
Lunds kommun: 212000-1132
Avropande förvaltningLunds Renhållningsverk
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och de regler som gäller för upphandling över tillämpligt tröskelvärde. Upphandlingen genomförs med Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2022-10-10 23:59.
Avtalstid
Avtalet gäller från och med 2022-10-28 tom 2024-10-27. Avtalet är möjligt att förlänga, vid ett tillfälle, med ytterligare två (2) år, dock längst tom 2026-10-27.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44613300 Standardcontainrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Lunds Renhållningsverk, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal av köp av containers, i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument.
Denna offentliga upphandling ska leda till ett (1) avtal, som tecknas med en (1) leverantör.
Alla namn och personuppgifter som förekommer i upphandlingsdokumenten hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR). Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt detta upphandlingsdokument. Mer information om Lunds kommuns behandling av personuppgifter finner du på https://www.lund.se/om-webbplatsen-lund.se/behandling-av-personuppgifter-gdpr/.
Lunds kommunOrganisationsnummer: 212000-1132
Information om beställaren
Lunds kommun är Sveriges tolfte största kommun och antalet invånare uppgick vid årsskiftet 2020 till 125 941. Lunds kommun är en av Lunds största arbetsgivare med ca 11 000 anställda. Organisationen består av 11 förvaltningar med olika ansvarsområden. Kommunen ansvarar för en stor del av samhällsservicen till Lundaborna.
För mer information om beställarens verksamhet, se www.lund.se.
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser löpande inköp av containrar till Lunds Renhållningsverk under ramavtalsperioden.
ADMINISTRATIVA VILLKOR
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign. Endast elektroniska anbud accepteras. Bilagor eller information med villkor för utförandet som finns i anbudet, men som beställaren inte har efterfrågat och/eller som inte motsvarar kravställningen, accepteras inte som en del av det antagna anbudet.
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2022-10-10 23:59. Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Anbuds giltighetstid
Anbudslämnare är bunden av sitt anbud i 180 dagar efter anbudstidens utgång, dvs. tom 2023-03-10.
Om upphandlingen blir föremål för överprövning förlängs anbudens ursprungliga giltighetstid per automatik till dess ramavtal tecknats, dock längst 180 dagar utöver ursprunglig giltighetstid för anbudet. Beställaren kan komma att efterfråga ytterligare förlängning av anbudens giltighetstid.
Omfattning
Avtalet avser successiva inköp av containrar till Lunds Renhållningsverk.