500427-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Upphandling LSS boende Skäggetorp
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling LSS boende Skäggetorp
BeskrivningUpphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose Linköping kommuns behov gällande utförande av driftentreprenad av bostäder med särskild service enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) § 9 punkt 9. Driftentreprenaden omfattar tre gruppbostäder med 5 platser vardera, på Fogdegatan 5-6, Fogdegatan 20-21, och Sörgårdsgatan 58. I driftentreprenaden ingår även servicebostadsplatser enligt LSS, f.n. 11 platser. Tjänsterna ska utföras i enlighet med gällande lagstiftning samt enligt ställda krav i dessa upphandlingsdokument. Upphandlingen ska resultera i att en (1) Leverantör förser Linköpings kommun med de tjänster som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100245:Lot:1