500504-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för Strömmande media.
Referensnummer: UH-2017-960
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänst för strömmande media ska innehålla:
• Lagring och visning av strömmande video/audio.
• Sökning och produktpresentationer.
• Metadata och statistik.
• Användarautentisering, specifika rättigheter för olika kundgrupper och åldersgränser.
• “Mina-sidor”- funktionalitet där användare kan skapa favoriter mm.
• Automatisk hantering av produkter från UR, dvs. mediafiler hämtas från UR tillsammans med metadata och produkter skapas i vår produktdatabas.
I upphandlingen ingår även tjänster för implementering, utbildning, support, underhåll och vidareutveckling av tjänsterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48520000 Programvara för multimedia, 48516000 Programvara för utbyte, 48190000 Programvara för undervisning, 48517000 IT-programvara, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sundsvalls kommun samt övriga deltagande parter:
Region Västerbotten, Ånge kommun, Timrå kommun, Ovanåker kommun, Ockelbo kommun, Kramfors kommun, Bollnäs kommun, Norrbottens Kommuner och Inköp Gävleborg.
Upphandlar.
Denna upphandling omfattar samtliga parters behov av Tjänst för Strömmande media.
Tjänsten upphandlas med en i tiden obegränsad nyttjanderätt, samt support, underhåll och eventuell drift av tjänsten. Respektive intresserad leverantör kan välja att leverera hela sin lösning som ett enda paket, eller själv anlita eventuell underleverantör för att möjliggöra leverans.