500513-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputs.
Referensnummer: 17/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar fönsterputsning för specifika objekt inom Eskilstuna Kommun enligt objektssammanställning.
Ramavtalet kommer att delas i två delar:
—Fönsterputs distrikt väst.
—Fönsterputs distrikt öst.
Anbudsgivaren är fri att lämna anbud på en del eller på båda delarna.
Beställaren kommer att anta två st entreprenörer, en för distrikt väst och en för distrikt öst, vilket innebär att samma entreprenör inte kan vinna båda delarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren kommer att anta två st. entreprenörer, en för distrikt väst och en för distrikt öst, vilket innebär att samma entreprenör inte kan vinna båda delarna.