500544-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering, fika & konditorivaror
Referensnummer: C 2020-1024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två olika delområden, anbudslämnare kan välja att lämna anbud på ett eller
båda av områdena baserat på deras verksamhet och förutsättningar.
Delområde 1 - Catering
Delområde 2 - Fika & konditorivaror
För definition av respektive område, se avsnitt för Catering samt Fika & Konditorivaror i detta
dokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15812000 Bakverk och kakor, 55321000 Matberedning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av catering, fika och konditorivaror. Under delområdet Catering så ingår även matvaror såsom varor för grillkvällar, kolsyrat vatten, läsk, snacks mm.
Om upphandlingen
Upphandlingen omfattar två olika delområden, anbudslämnare kan välja att lämna anbud på ett eller båda av områdena baserat på deras verksamhet och förutsättningar.
Definition: Uppdraget omfattar att leverera enklare catering såsom bufféer, färdiga tallrikar, färdiga rätter mm. Chalmers har många tillfällen då vi är i behov av luncher, middagar, pizzor från pizzerior, mingelmat samt bufféer såsom både mindre och större möten samt akademiska arrangemang och högtider. Med catering avses förtäring såsom till exempel dagens lunch, sallad med pasta/bulgur/matvete, enklare buffé, dryck, kaffe med tillbehör och frukt.
I detta uppdrag så kan det även ingå, för de anbudslämnare som har förutsättningar för det (t.ex. matbutiker), att leverera matvaror för aktivitetskvällar såsom grillkvällar (t.ex. korv, hamburgare med tillhörande bröd och pålägg (ketchup, senap), charkuterier, oliver, snacks, läsk, kolsyrat vatten, alkoholfritt vin/bubbel mm).
Man behöver inte kunna erbjuda allt ovan för att lägga anbud på detta område, det kan även räcka att man kan erbjuda delar av det som omnämns ovan. Vad man kan erbjuda kan man specificera under punkt "3.1.1 Kategori" samt i den bilagda bilagan för varje delområde.
Inom detta delområde har en geografisk indelning skett mellan Chalmers tre campus.
Johanneberg
Lindholmen
Onsala
Leverantörer efterfrågas till alla tre campus. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera av dessa geografiska områden. Detta klargör anbudslämnaren i punkt "3.1.1 Kategori".
Definition: Uppdraget omfattar att leverera fika och konditorivaror. Med fika avses lättare förtäring till möten, arrangemang av olika slag samt uppvaktning såsom till exempel fralla, baguette, bulle, kaka och frukt samt kaffe, te, mineralvatten, lättöl och läsk. Med konditorivaror avses bakverk i form av tårtor, bakelser, smörgåstårtor, olika bullängder/kransar, lussebullar, semlor etc.
Man behöver inte kunna erbjuda allt som efterfrågas i bilagda bilagan "Fika & Konditorivaror" för att kunna lämna anbud på detta område. Vad man kan och inte kan erbjuda beskriver man i bilagan. Chalmers beställare kommer sedan använda bilagan som grund för sina beställningar, därför är det extra viktigt att man som anbudslämnare är så klar och tydlig som möjligt när man fyller i denna.