500548-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Musei- och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konditionsbedömning samt restaurering och konservering av stenobjekt
Referensnummer: 435-13277-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92520000 Musei- och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för dels konditionsbedömning dels restaurering och konservering. De objekt som avses är ristad sten till exempel runstenar, milstolpar, liljestenar, gravstenar, hällristningar, bildstenar och minnesmärken, det vill säga objekt som huvudsakligen omfattas 2 kap kulturmiljölagen (1988:950).
Gällande del 1 tillämpas ABK 09 allmänna kontraktsvillkor för konsulttjänster.
Gällande del 2 tillämpas AB 04, Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92521000 Museitjänster, 92521200 Konservering av utställningsföremål och exemplar, 92521220 Konservering av föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bedömning av bevarandestatus samt upprättande av åtgärdsprogram gällande objekt som huvudsakligen omfattas av kulturmiljölagen kapitel 2 (fornlämningar). Exempelvis ristad sten till exempel runstenar, milstolpar, liljestenar, gravstenar, hällristningar och minnesmärken.
Avropande länsstyrelser: Blekinge, Gotland, Gävleborg, Halland, Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Skåne, Stockholm, Uppsala, Värmland, Västmanland, Västra Götaland, Örebro
Del nr: 2
92521200 Konservering av utställningsföremål och exemplar
Genomförande av praktiska vårdinsatser såsom rengöring, målning av objekt som huvudsakligen omfattas av kulturmiljölagen kapitel 2 (fornlämningar). Exempelvis ristad sten till exempel runstenar, milstolpar, liljestenar, gravstenar, hällristningar och minnesmärken.
Avropande länsstyrelser: Blekinge, Gotland, Gävleborg, Halland, Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Skåne, Stockholm, Värmland, Västmanland, Västra Götaland, Örebro