500671-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Beläggningsarbeten 2021
Referensnummer: TN 2020/00495-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att under preciserade förutsättningar tillgodose behovet av asfaltsbeläggningsarbeten inom Västerås kommun, Del 1 TFF Gata och Del 2 TFF Produktion.
Den anbudsgivare som erhåller lägst jämförelsesumma tilldelas Del 1
Samt rangordning nr 1 för Del 2.
Den anbudsgivare som erhåller näst lägst jämförelsesumma tilldelas rangordning nr 2 för Del 2.
Den anbudsgivare som erhåller tredje lägsta jämförelsesumman tilldelas rangordning nr 3 för Del 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 360 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233200 Diverse ytbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen