500678-2020 - ResultatSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mälarprojektet – 2 delprojekt muddring. Västerås hamn etapp 2 och Köpings hamn.
Referensnummer: FN 2020/00010-2.6.1 och VMKF-U 2020.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt 1
Västerås hamn, etapp 2, består av fördjupning och bredning av farled och hamnbassäng.
Projekt 2
Köpings Hamn - Muddring av farled och hamnbassäng består av två huvuddelar.
Huvuddel 1
Muddring i Köpings hamn berör ett muddringsområde som utgörs av en mer eller mindre sammanhängande muddringsyta som sträcker sig från Djuphamnen och ut till hamnområdesgränsen vilket motsvarar en längd om ca 4,5 km.
Huvuddel 2
Omfattar uppbyggnad av en verksamhetsyta avsedd för industriverksamhet lokaliserad ca 1 km sydöst om Djuphamnen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mälarprojektet - delprojekt Västerås hamn, etapp 2, muddringsentreprenad
Del nr: Projekt 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mälarprojektet - delprojekt Köpings hamn, muddringsentreprenad, huvuddel 1 och 2.
Del nr: Projekt 2
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten