500751-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende nationell funktion för sällsynta diagnoser.
Referensnummer: 2.7-14127/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska tillhandahålla en nationell funktion för samordning, koordinering och informationsspridning inom området sällsynta sjukdomar (”Funktionen”). I uppdraget till Socialstyrelsen ingår att besluta om hur den Funktionen bör organiseras liksom om de mer detaljerade avgränsningar av Funktionens uppdrag som kan vara nödvändiga. Funktionen ska inte vara en del av myndighetens organisation. Funktionen ska inte vara placerad vid Socialstyrelsen.
Funktionen ska besitta en god förankring inom området sällsynta sjukdomar samt inneha ett upparbetat nätverk för att uppnå de uppgifter som finns fastställda i avsnitt 4.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla en nationell funktion för samordning, koordinering och informationsspridning inom området sällsynta sjukdomar (”Funktionen”). I uppdraget till Socialstyrelsen ingår att besluta om hur Funktionen bör organiseras liksom om de mer detaljerade avgränsningar av Funktionens uppdrag som kan vara nödvändiga. Funktionen ska inte vara en del av myndighetens organisation. Funktionen ska inte vara placerad vid Socialstyrelsen.
Bakgrund till upphandlingen.
Socialstyrelsen har idag ett kontrakt för att tillhandahålla en nationell funktion för samordning, koordinering och informationsspridning inom området sällsynta sjukdomar.
Socialstyrelsens befintliga kontrakt löper ut 2017-12-31. En ny upphandling behöver därmed genomföras.
I regeringsuppdrag RU (15994/2017-21) har Socialstyrelsen fått i uppdrag att upphandla denna nationella funktion för ett (1) år med option på ytterligare ett (1) år.
Omfattning.
Vid inrättandet av Funktionen ska Socialstyrelsen samråda med de myndigheter, frivilligorganisationer och andra aktörer som Socialstyrelsen bedömer lämpliga.