500817-2022 - ResultatSverige-Linköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel inom ATC-kod L (cytostatika samt vissa övriga immunmodulerande läkemedel) 2022 (Sydöstra-Ö)
Referensnummer: UC-2021-115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbudsområdena finns definierade i bilaga: Produktspecifikation, kolumn "B". Anbud kan lämnas på samtliga anbudsområden i produktspecifikationen.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel, 33652100 Cytostatika/cytotoxiska medel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Digital avtalssignering
Upphandlande myndighet tillämpar elektronisk avtalssignering genom Visma Addo. För det fall Anbudsgivare i denna upphandling tilldelas avtal och avtal ska undertecknas så ska avtalstecknare underteckna digitalt i Visma Addo genom användande av svenskt BankID, norskt BankID eller danskt NemID. Mer information om Visma Addo finns på följande länk: https://www.visma.se/digital-signatur/ gclid=EAIaIQobChMIk5O3ve3H4QIVBNKyCh0YKAv9EAAYASAAEgLbQPD_BwE
Anbudsgivare ska nedan ange namn och e-postadress för behörig avtalstecknare.
För det fall behörig firmatecknare inte har tillgång till BankID/NemID enligt ovan signeras avtalen istället i pappersform, ange i sådant fall istället postadress till vilken avtalet ska skickas i nedan fält för e-postadress.