500989-2017 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för drift, underhåll och utveckling av Alfresco Community Edition.
Referensnummer: 2017/1701/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI använder Alfresco Community Edition som dokumenthanteringsystem och kommer att utvärdera möjligheterna med att utveckla funktionalitet för eller koppling till diarium och E-arkiv.
SMHI efterfrågar därför en leverantör vilken kan tillhandahålla konsulttjänster för utveckling, support och applikationsdrift.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst.
SMHI använder Alfresco Community Edition som dokumenthanteringsystem och kommer att utvärdera möjligheterna med att utveckla funktionalitet för eller koppling till diarium och E-arkiv. SMHI efterfrågar därför en leverantör vilken kan tillhandahålla konsulttjänster för utveckling, support och applikationsdrift.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen