501061-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Presenter och priser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profiltryckta varor och presentartiklar
Referensnummer: C 2018-0853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Addera beskrivning
Om upphandlingen
Chalmers tekniska högskola (Chalmers) har idag ett ramavtal för profil- och presentartiklar som sträcker sig t.o.m. 30.6.2019. Chalmers avser nu upphandla ramavtal för profilprodukter och presentartiklar inför kommande ramavtalsperiod.
Upphandlingen innefattar Profilprodukter och Presentartiklar
Syftet med upphandlingen är att effektivisera arbetsprocessen hos beställare med leverantörer som, med en god kommunikation, kan tillgodose Chalmers behov av varierande, innovativa och hållbara profilprodukter och presentartiklar.
Målet är att teckna avtal med en god och pålitlig samarbetspartner som kan tillgodose hela behovskedjan till Chalmers beställare från beställning till korrekt levererade kvalitetsprodukter inom förväntad tidsram.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 22462000 Reklammaterial, 39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar två behovsområden:
Profilprodukter
Med profilprodukter menas produkter inom olika produktområden som t.ex. profilerade give-aways och profilkläder. Produkterna används främst i samband med mässor och rekrytering av studenter samt interna event. Målgruppen är mycket bred och varierar från grundskoleelever till högskolestudenter, olika forskarroller och personer inom andra universitet med flera. Produkterna ska kunna profileras enligt Chalmers designmanual med god kvalitet på tryckning och annan förädling.Chalmers avser upphandla ett definierat nettoprissatt och hållbart basutbud som agerar standardsortiment för Chalmers verksamhet vid profilering men även ett stort och varierat rabatterat sortiment av produkter inom olika produktområden och prisklasser att välja från när behovet kräver.
Presentartiklar
Med presentartiklar menas större och mindre gåvor inom olika produktområden, t.ex. glasprodukter, textilprodukter etc. att använda exempelvis vid representation av Chalmers och dess varumärke vid olika tidpunkter som resor och möten med andra högskolor, universitet, organisationer och företag i olika delar av världen.
Behovet är sammantaget mycket varierande i verksamheten och kommande leverantör av profilprodukter och presentartiklar bör ha ett stort sortiment av olika produkter i olika prisklasser och utföranden för beställare att välja mellan.
Förutom det mycket viktiga standardiserade basutbudet är det av stor vikt att övriga produkter, vid behov och förfrågan, kan spegla Chalmers verksamhet som teknisk högskola, Chalmers vision "För en hållbar framtid" och ha en lokal anknytning. Det ställs därför höga förväntningar på att en kommande leverantör kan tillhandahålla en service om att, på uppdrag av Chalmers beställare, ta fram innovativa och hållbara produkter ur sitt sortiment som bäst stämmer överens med den kravbild som ställs vid varje tillfälle.
En kommande leverantör ska självständigt och kontinuerligt uppdatera sitt produktbeståd och värdesätta hållbarhet och innovation samtidigt som priser hålls på en konkurrenskraftig nivå för Chalmers. Chalmers värdesätter även en rådgivande och aktiv leverantör med hög kompetens av problemlösning och rådgivning samt möjlighet till lagerhållning av både omärkta och Chalmersprofilerade produkter för snabb leverans och effektiv kundprocess.