501112-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gällivare: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling nybyggnad av trygghetsboende alt. trygghetsboende/flerbostadshus kv vassara, gällivare
Referensnummer: TOP-2019/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnation enligt två alternativ:
1. Trygghetsboende om ca 45 - 50 lägenheter
2. Trygghetsboende om ca 20 - 30 lägenheter samt flerbostadshus om ca 15 - 20 lägenheter.
Projektet ska bedrivas som totalentreprenad och omfattar samtliga arbeten avseende projektering och nybyggnation hus och mark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen