Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stora Mejeri
Referensnummer: Kst 2018/255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp och distribution av mejerivaror till större enheter.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Järfälla kommuns behov av ovan angivna produktområden under avtalsperioden och att upphandlingen ska leda till rätt kvalitet till rätt pris, generella kostnadsbesparingar och minskad miljöbelastning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen