501130-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klient och kollaboration
Referensnummer: 044691-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Försäkringskassan pågår en infrastrukturell förändring inom området UCC (Unified Communication and Collaboration). Vår strategi inom området pekar på ett mer konsoliderat sätt att möta våra försäkrade samt förutsättningar för våra medarbetare att samarbeta på ett digitalt och ändamålsenigt sätt. Utmaningen är hur våra försäkrade och medarbetare möts digitalt på ett effektivt, kostandseffektivt och säkerhetsmässigt korrekt sätt. Denna utmaning kommer dominera arbetet under avtalsperioden.
Omfattning
Period 2018-01-16 till 2020-01-15
Option: 2020-01-16 till 2021-01-15
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med 2018-04-02. För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att laga kraft vunnit avgörande av överprövningen föreligger.