Detta ramavtal ersätter tidigare ramavtal "ekologiska utredningar". Avtalet omfattar nu fler kategorier än tidigare.
Karaktären på det enskilda uppdraget kan vara studier, utredningar, beräkningar, framtagande av rapporter. I flera av uppdragen ingår fältarbeten. Uppdragen kommer utföras på olika platser inom Uppsala kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71351920 Oceanografi och hydrologi, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för miljö- och hållbarhetstjänster.