501229-2018 - ResultatSverige-Landskrona: Kött
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - färskt kött exklusive fågel
Referensnummer: 18/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av livsmedel avseende färskt kött exklusive fågel till Landskrona stad.
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av livsmedel avseende färskt kött exklusive fågel till Landskrona stad.Föregående år var volymen ca 1,3 mnkr per år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet att förlänga ett (1) + ett (1) år. Avtalet kan vid behov komma att förlängas med mindre tid än ett år, exempelvis för att anpassa avtalstiden med andra åtaganden.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.Preliminär tid för avtalsstart är 2019-02-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen